Bez wątpienia oczepiny są niezwykle ważnym punktem programu każdego przyjęcia weselnego, dlatego też warto pamiętać o tradycji i zadbać o niezliczoną ilość atrakcji dla zaproszonych gości. Jeśli będą się oni dobrze bawić na weselu, to z całą pewnością pozostanie im ono w pamięci na długie lata. Tworzenie pięknych wspomnień podczas tego jednego z najważniejszych dni w życiu każdej pary jest bezcenne. Tym bardziej, że można wszystko sfotografować i sfilmować. Oczepiny są okazją do urozmaicenia przyjęcia weselnego i nadania jej charakteru. Wystarczy wykazać się kreatywnością czy też skorzystać z gotowych i sprawdzonych rozwiązań. Do wyboru jest wiele zabaw, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego.
Organizacja oczepin
Ładnie przystrojona sala na wesela, dobre jedzenie i muzyka to jedno, ale nie można zapomnieć o dodatkowych atrakcjach. Z oczepinami wiąże się ściągnięcie welonu przez Pannę Młodą, a tradycja ta ma już wiele lat. Najczęściej ma to miejsce w okolicach północy. Oczepiny mogą być okazją do dobrej zabawy. Przy wyborze zabaw dla gości warto wziąć pod uwagę ich preferencje, aby każdy był zadowolony. Lepiej jest wystrzegać się takich, które mogłyby wprowadzić kogoś w zakłopotanie.
Kolejnym krokiem jest stworzenie planu oczepin, czyli ustalenie godziny, czasu trwania i tego, jak ma wyglądać. Dobrze zaplanowane oczepiny są świetną zabawą zarówno dla Młodej Pary, jak i zgromadzonych gości. W zestawie wybranych zabaw powinny znaleźć się takie, w których udział będą mogli wziąć wszyscy. Jak najbardziej sprawdzą się te, które zaskoczą gości, ale koniecznie Para Młoda musi znać reguły gry. Zazwyczaj oczepiny prowadzone są przez wodzireja czy też osobę z orkiestry.
Pomysły na oczepinowe zabawy
Klasyczną zabawą oczepinową jest rzucanie welonem/bukietem i krawatem/muszką. W pierwszej kolejności wszystkie panny zapraszane są na parkiet, po czym do tańca w kole. Po ustaniu muzyki, Panna Młoda rzuca swoim welonem czy bukietem weselnym, stojąc tyłem do gości. Zwyczaj mówi o tym, że osoba, której uda się złapać welon/bukiet, pierwsza czy też w najbliższym czasie wyjdzie za mąż. Podobnie robi się z kawalerami, którzy mają złapać muszkę czy krawat Pana Młodego.
Kolejną zabawą jest bawienie się w kotka i myszkę. Panna Młoda staje na środku parkietu, a panny otaczają ją, nie dopuszczając Pana Młodego, znajdującego się na zewnątrz koła, do przedostania się do swojej wybranki. Świetnie sprawdzi się również zabawa z poszukiwaniem marynarki czy też odczytywanie Dekalogu Panny Młodej, na który może składać się dowolna ilość obietnic. Oczywiście nie należy przesadzać z ich ilością, co mogłoby się szybko znudzić. Gości można zintegrować, zbierając ich wszystkich, ustawiając razem wagoniki. Podczas grania piosenki „Jedzie pociąg z daleka”, zadaniem tańczących gości jest odgadnięcie tego, z jakiego państwa pochodzi taniec prezentowany przez muzykantów.
Podczas oczepin można zorganizować wróżby i kalambury. Przykładową propozycją jest napisanie na kartkach nazw dyscyplin sportowych, które będzie trzeba pokazać po wylosowaniu, a zadaniem pozostałych gości będzie ich odgadnięcie. Można również zorganizować taniec na gazecie, w której może brać udział kilka par. Na początku mają oni tańczyć na rozłożonej gazecie, aż do momentu ucichnięcia muzyki, po czym gazetę składa się na połowę i kontynuuje taniec. Potem goście muszą tańczyć na coraz mniejszym skrawku gazety, a wygrywa ta para, której uda się utrzymać jak najdłużej na jak najmniejszym jej kawałku. Świetnym pomysłem na zabawę będzie wykonanie testu zgodności. Można też przeprowadzić konkurs, zabawić się w jezioro łabędzie, karetę, zbieranie fantów w zamian za rzeczy zabrane Młodej Parze.