ogród_foto
wesele w plenerze
19 Wrz

Wesele w plenerze – wszystko, co musisz wiedzieć

Organizacja wesela jest żmudnym i czasochłonnym zadaniem, wymagającym niemałych nakładów finansowych. Można powierzyć jego wykonanie profesjonalistom z doświadczeniem, jednakże wiązałoby się to z jeszcze większymi kosztami. Najczęściej pary decydują się na samodzielne przygotowanie ślubu i wesela, korzystając z pomocy znajomych i rodziny. Nie każdy jednak decyduje się na wynajem sali weselnej, ale namiotu, czyli na imprezę w plenerze. Tym bardziej, jeśli wesele odbywa się w sezonie wakacyjnym i można liczyć na piękną pogodę.

Wesele na łące, w lesie lub w ogrodzie

Coraz więcej osób decyduje się na organizację wesela w plenerze, co wiąże się z licznymi korzyściami. Wybór miejsca weselnego powinien być dobrze przemyślany. Należy mieć na uwadze to, że jeśli jest ono mocno oddalone od miejsca zaślubin, konieczne będzie zorganizowanie gościom transportu, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Decydując się na wesele w plenerze, trzeba zadbać o to, aby każdy z gości miał gdzie usiąść oraz zapewnić im dostęp do ubikacji, ochronę przeciwsłoneczną i przeciwdeszczową. Konieczne jest zadbanie o to, aby gościom weselnym było ciepło, ale też nie za gorąco. Chociaż prognozę pogody można sprawdzić z wyprzedzeniem, to jednak trzeba mieć na uwadze to, że zawsze może się ona zmienić, dlatego też trzeba być przygotowanym na różne ewentualności.

Warto też sprawdzić, czy dany lokal ślubny nie ma przypadkiem w swojej ofercie organizacji wesela plenerowego. Dobrym pomysłem jest również skorzystanie z usług firmy zajmującej się na co dzień organizacją przyjęć na świeżym powietrzu. Wówczas nie będzie trzeba zajmować się samodzielnie organizacją stołów, krzeseł, oświetlenia, nagłośnienia, ogrzewania, dekoracji, cateringu.

Wybierając miejsce na zorganizowanie wesela w plenerze, należy mieć na uwadze lokalizacje, w przypadku których będzie można liczyć na przyrodę i prywatność. W okolicy nie powinny mieć akurat miejsca żadne inne imprezy ani przeplatać się nieznajome osoby. Lepiej też nie decydować się na miejsce z dala od zabudowań, gdyż organizacja wesela będzie wówczas trudniejsza. Konieczne jest zadbanie o odpowiednie zadaszenie, aby goście weselni mieli gdzie się schować na wypadek niesprzyjających warunków pogodowych. Zwykle wybór pada na wynajem namiotu weselnego. Wybór miejsca weselnego w plenerze nie powinien opierać się wyłącznie na malowniczości otoczenia. Trzeba wziąć pod uwagę łatwość dojazdu do niego. Nie bez znaczenia jest także to, aby teren był płaski i równy, co pozwoli na postawienie namiotu.

Jedzenie, dekoracje i dodatki

Na weselu nie może zabraknąć smacznego jedzenia. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług dobrej firmy cateringowej. Warto postawić na taką, która oprócz przygotowania jedzenia może zaproponować również wypożyczenie naczyń, dodatkowych sprzętów i kogoś do ich obsługi. Potrzebne będą przecież sztućce, zastawa, serwetki i wiele innych rzeczy. Świetnym rozwiązaniem będzie wynajęcie pełnej obsługi kelnerskiej, która zaserwuje gościom konkretne potrawy o ustalonych godzinach. Tańszą opcją będzie zorganizowanie bufetu szwedzkiego i przekąsek na zimno. Kolejną kwestią jest zadbanie o nagłośnienie i oświetlenie. Do minimum zaliczają się mikrofon, głośniki i kilkanaście lamp.

Warto pomyśleć też o lampionach i latarniach oraz girlandach i świecach. Pamiętać trzeba o nakryciu stołów obrusami i przyozdobieniu ich oraz nałożeniu na krzesła pokrowców. Gościom trzeba zapewnić ciekawe gry i atrakcje, biorąc pod uwagę zarówno dorosłych, jak i dzieci. O fakcie organizowania wesela na świeżym powietrzu trzeba oczywiście poinformować gości z wyprzedzeniem, najlepiej już przy wręczaniu im zaproszeń. Pozwoli to im na dobranie odpowiednich strojów i obuwia.