ogród_foto
wesele miesiąc po miesiącu
25 Wrz

Organizacja ślubu i wesela – miesiąc po miesiącu

Przygotowania do ślubu to nie tylko sala weselna, a konkretnie rezerwacja restauracji, ale również szereg innych spraw, którymi koniecznie trzeba zająć się w odpowiednim czasie, aby zdążyć. Rok do wesela to dla wielu osób długo. Czas jednak „leci” szybko, a przeoczenie pewnych spraw może doprowadzić do zaprzepaszczenia możliwości zorganizowania tego, na czym tak bardzo wielu parom zależy. Nie ma więc na co czekać. Rok wcześniej trzeba już solidnie zabrać się za przygotowania.

Organizacja ślubu w 12 miesięcy

Przygotowania przedślubne warto rozplanować na cały rok. Wówczas będzie łatwiej zadbać o wszystko, co w tym wyjątkowym dniu ważne.

12 miesięcy przed ślubem

12 miesięcy przed uroczystością warto już znać dokładny jej termin. Na tym etapie można już rozeznać się w temacie sali weselnej i przygotować listę gości. Trzeba koniecznie określić budżet, jakim się dysponuje. To też dobry moment na rozmowę z rodzicami i poinformowanie ich o swoich planach. Pary, które mają zamiar skorzystać z usług Wedding Plannera, to właśnie rok wcześniej warto wybrać dobrą firmę.

10-11 miesięcy przed ślubem

To właściwy czas na rezerwację ceremonii w kościele i sali weselnej, a także wybór świadków. Już w tym momencie dobrze, by przyszła Panna Młoda wybrała i jeżeli to konieczne, zamówiła suknię ślubną. Około 10-11 miesięcy przed ślubem warto zapoznać się z ofertami kwiaciarni, sklepów papierniczych, DJ’a, zespołu muzycznego, fotografa i kamerzysty. To dobry moment na wybór dekoracji i ustalenie menu.

8-9 miesięcy przed ślubem

Około 8-9 miesięcy przed ślubem to idealny czas na wybór obrączek, stworzenie listy prezentowej i ostateczne załatwienie spraw w kwiaciarni.

6-7 miesięcy przed ślubem

Na liście przedślubnych przygotowań nierzadko znajduje się opracowanie planu sukni dla druhen, stworzenie listy atrakcji na ślubie i zaplanowanie podróży poślubnej. 6 i 7 miesiąc przed ślubem to dobry czas na tego typu sprawy.

4-5 miesięcy przed ślubem

Między 4 a 5 miesiącem można już kupić obrączki, zamówić zaproszenia, wybrać ciasta, zaplanować jak będzie przebiegała ślubna ceremonia i ostatecznie zarezerwować podróż poślubną.

3 miesiące przed ślubem

Na 3 miesiące przed ślubem dobrze jest już zaprosić gości, kupić akcesoria (biżuterię, buty, spinki, do mankietów, welon itd.).

2 miesiące przed ślubem

To właściwy czas na rezerwację wizażysty, fryzjera, a także wykonanie makijażu i fryzury próbnej. Trzeba pamiętać również o podziękowaniach dla gości. W tym momencie można już je kupić. Podobnie jak podziękowania dla rodziców i pozostałych wyjątkowych gości. Nie można zapomnieć też o transporcie, który należy zarezerwować.

1 miesiąc przed ślubem

O co trzeba zadbać miesiąc przed uroczystością? O zatwierdzenie listy utworów granych na weselu, stworzenie ostatecznej listy gości, wykonanie ostatnich przymiarek sukni ślubnej i ustalenie zakres obowiązków świadków.

Przygotowania w ostatnich tygodniach przed ślubem

W ostatnich tygodniach trzeba potwierdzić elementy menu, ustalić szczegóły z fotografem, wykonać cięcie i farbowanie włosów, a także ustalić gdzie kto będzie siedział. Już 2 czy 3 dni przed warto wybrać się na manicure i pedicure.

Podsumowanie

Jak widać powyżej, przygotowań przed ślubem jest bardzo dużo. Lista obowiązków tak naprawdę zależy głównie od indywidualnych oczekiwań i tego, jak ma wyglądać ten wielki dzień. Dla niektórych rok przed ślubem to za późno by rozpocząć te przygotowania. Inni twierdzą, że wystarczy im pół roku. Wiele zależy również od liczby gości. Samo znalezienie sali na duże wesele to niemałe wyzwanie, szczególnie w krótkim czasie od terminu uroczystości. Jedno natomiast jest pewne. Odpowiednie rozplanowanie obowiązków pomoże zorganizować wymarzone wesele.