ogród_foto
14 Sie

Jak zaplanować ślub cywilny?

Nie każdy może lub chce wziąć ślub kościelny, ale to nie powód do tego, by planując ślub cywilny, zrezygnować z hucznej zabawy do białego rana. Ślub to ślub – jest co świętować, więc warto zaplanować tę uroczystość z dbałością o najmniejsze detale. Tylko wtedy wszyscy będą o nim pamiętać i miło wspominać.

O czym trzeba pamiętać, planując ślub?

Lista obowiązkowych czynności do wykonania przed ślubem jest bardzo długa. Tak więc lepiej niczego nie odkładać na później. Niektórzy nie zdawali sobie z tego sprawy, przez co musieli zrezygnować z wielu rzeczy, które mogłyby uświetnić to wielkie wydarzenie. Zabierając się do rzeczy, trzeba pamiętać, że dobry plan to podstawa.

Lista gości

Lista gości jest obowiązkowa, bo czym byłoby wesele bez bliskich, rodziny i znajomych? Dzięki liście będzie można określić, na jaką liczbę osób trzeba zamówić salę i jaką ilość zaproszeń kupić.

Sala weselna

To jeden z najważniejszych punktów na liście przygotowań. Jeżeli okaże się, że sala weselna musi być duża i spełniać szereg oczekiwań, a do tego być zlokalizowana w większym mieście jak np. Poznań, sprawa będzie się komplikować. Wiele par będzie miało takie same oczekiwania. Z wolnym terminem może być wówczas problem. Zwykle salę zamawia się kilka lat wcześniej.

Sprawy urzędowe

O sprawach urzędowych chyba nie da się zapomnieć, ale lepiej i o tym przypomnieć w tym miejscu. Wszystko można załatwić za jedną wizytą.

Oprawa muzyczna

Wesele bez muzyki to żadne wesele. Nawet jeżeli jest to przyjęcie na kilkanaście czy kilkadziesiąt osób, muzyka musi być. Warto więc rozejrzeć się za profesjonalną oprawą muzyczną, zespołem lub DJ-em.

Sukienka ślubna i garnitur

Strój Państwa Młodych jest bardzo ważnym punktem na liście planowanych obowiązków. Tym też warto zająć się wcześniej, zależnie od indywidualnych oczekiwań. Jeżeli Panna Młoda nie ma szczególnych oczekiwań względem sukienki, nie musi rozglądać się za nią dużo wcześniej.

Obrączki

Kolejny punkt to obrączki. Wybór należy od pary czy będą drogie, tanie, z żółtego złota czy białego, szerokie, wąskie, z dodatkami itd.

Pojazd do ślubu

Jeżeli Para chce jechać do ślubu specjalnym pojazdem z kierowcą, może takowy wynająć. Dziś bez problemu można znaleźć firmę, która oferuje rozmaite pojazdy do ślubu wraz z kierowcami. Ten punkt też często widnieje na liście przedślubnych przygotowań.

Fotograf, wideofilmowanie, inne atrakcje

Mimo że niektórzy planują ślub cywilny, chcą mieć fotografa, kamerzystę i atrakcje dla gości. Nic nie stoi na przeszkodzie. Wystarczy tylko znaleźć specjalistów od kamery i aparatu, a także zastanowić się nad niespodziankami dla gości.

Do pomocy warto zaangażować świadków

W przygotowaniu planu, jak i tym bardziej w jego realizacji warto uwzględnić świadków. Chodzi o to, by i oni pofatygowali się do organizacji tego wydarzenia. Z ich pomocą wszystko będzie przebiegało sprawniej i wygodniej. Zresztą to chyba oczywiste.

Podsumowanie

Opracowanie planu działania przed rozpoczęciem organizowania własnego ślubu nie jest prostym zadaniem, ale jednak realizowanie go jest zdecydowanie trudniejsze. Warto więc wspomóc się przyszłymi świadkami, a może rodzeństwem czy rodzicami. Wspólnymi siłami na pewno będzie łatwiej przygotować dobry plan działania.